INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU
|
|
Jezioro KopańPowierzchnia : 1206.5 ha Kod obszaru : PLH32_12 Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa) Status obszaru :
obszar proponowany przez Rząd RP Opis : Obszar "Jezioro Kopań" obejmuje eutroficzne, typowe, przymorskie jezioro Kopań wraz z przyległymi terenami przymorskimi. Jezioro oddzielone jest od morza piaszczystą, miejscami bardzo wąską mierzeją. Brzegi są trudno dostępne, porośnięte szuwarami. Kopań należy do lepiej zachowanych jezior przymorskich - nie jest zdegradowane ani zanieczyszczone, brzegi nie są jeszcze masowo zurbanizowane, a prowadzona ekstensywna gospodarka rybacka nie zagraża ekosystemowi jeziornemu. Okresowo suchy kanał jest doprowadzalnikiem wody morskiej. Brzeg morski charakteryzuje się dobrze zachowanymi wydmami białymi i szarymi oraz lasami nadmorskimi - zwłaszcza brzozowo-dębowymi.
Jezioro Kopań ma powierzchnię 790 ha, długość 5,1 km, szerokość 2,2 km i głębokość do 3,3, a długość linii brzegowej jeziora wynosi 12,4 km.
Od 1982 r. nad jeziorem Kopań prowadzone są badania prowadzone przez ornitologów ze Stacji Akcja Bałtyk "Kopań" z Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmują się oni określeniem lęgowisk i zimowisk ptaków, co pozwala określić zmiany w środowisku.
Dane zaktualizowano w 2009 roku. Interpretacja turystyczna :
Jezioro oddalone jest o ok. 6 km na północny-wschód od Darłowa. Nad jezioro najłatwiej dojechać drogą wojewódzką nr 203 łączącą Ustkę z Darłowem. Do miejscowości położonych nad jeziorem dojechać można także autobusami PKS Koszalin i PKS Słupsk.
Jezioro jest jednym ze znanych miejsc dogodnych do windsurfingu, choć natężenie tej formy rekreacji nie jest jeszcze duże. Jezioro to świetne miejsce do wędkowania i prowadzenia obserwacji ornitologicznych. Okoliczne lasy są nadal bogate w grzyby. Ciekawe trasy spacerowe i rowerowe zachęcają do aktywnego wypoczynku. Ze względu na położenie, ze wsi Kopań, Palczewice i Wicie można podziwiać przepiękne widoki zarówno morza, jeziora jak i terenów położonych na południe od ww. miejscowości. Jedną z atrakcji jest też stadnina koni.
Okoliczne tereny gminy Darłowo można zwiedzić podążając Średniowiecznym Szlakiem Cystersów. Warto zobaczyć Park Krajobrazowy z XIX w. w Palczewicach oraz zabudowania gospodarskie z XVIII i XIX w. we wsi Kopań.
Kopań, Palczewice i Wicie dysponują pokojami gościnnymi, gospodarstwami agroturystycznymi i kwaterami prywatnymi. W miejscowościach znajdują się sklepy, punkty gastronomiczne, smażalnie ryb.
Informacje turystyczne: w Regionalny Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie, w Oddziale Zachodniopomorskiego PTTK w Darłowie. formy ochrony przyrody
Koszaliński Pas Nadmorski [ obszar chronionego krajobrazu ],
Zagrozenia : Kluczowym i bardzo poważnym zagrożeniem jest presja urbanizacyjna wokół całego jeziora; nawet na wilgotnych łąkach są próby lokalizacji zabudowy. Bardzo silna w miesiącach letnich jest presja turystyczna. Zagrożeniem jest umacnianie brzegu morskiego.
Potencjalnym zagrożeniem byłyby wszelkie zanieczyszczenia wód jeziora. Zagrożeniem dla ptaków korzystających z jeziora może być duży kompleks elektrowni wiatrowych k. miejscowości Kopań.
Siedliska ujścia rzek (estuaria) , zalewy i jeziora przymorskie (laguny)* , inicjalne stadia nadmorskich wydm białych , nadmorskie wydmy białe (Elymo-Ammophiletum) , nadmorskie wydmy szare*, lasy mieszane i bory na wydmach nadmorskich, kwaśne buczyny (Luzulo-Fagenion), pomorski kwaśny las brzozowo-dębowy (Betulo-Quercetum), łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (Salicetum albo-fragilis, Populetum albae, Alnenion glutinoso-incanae, olsy żródliskowe)*,
Ważne dla Europy gatunki roślin (z Zał. II Dyr. siedliskawej), w tym gatunki priorytetowe:kruszczyk rdzawoczerwony, mikołajek nadmorski,
Obszar biogeograficzny : kontynentalny Instytucje, w których można uzyskać informacje o
obszarze:: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie; http://szczecin.rdos.gov.pl/;
e-mail: srodowisko@szczecin.uw.gov.pl; adres: ul. Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin;
tel. (0 91) 43 03 753 begin_of_the_skype_highlighting
(0 91) 43 03 753 end_of_the_skype_highlighting; fax. (0 91) 43 47 932.
GMINY
Darłowo,
|