NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Lasy Skaliskie

Powierzchnia : 12644.8 ha
Kod obszaru : PLB280011
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia)
Status obszaru :
obszar wyznaczony [Rozporządzeniem Ministra Środowiska]
Opis :

Obszar obejmuje kompleks leśny (43% powierzchni ostoi) porastający tereny wytopiskowej niecki Skaliskiej otoczonej wzgórzami moren czołowych z okresu ostatniego zlodowacenia (Góry Klewińskie o wysokości względnej 100m). Obszar odwadniany jest przez Węgorapę i Gołdapę, które zostaly połączone Kanałem Brożajeckim biegnącym przez środek lasu. Pozostałością jezior w części centralnej obszaru jest Bagno Minta. Lasy Skaliskie reprezentują typ kontynentalnego boru mieszanego charakteryzujący się dużą różnorodnością. Na obszarze 1ha można spotkać do 10 typów siedliskowych lasu. Dominują siedliska borowe i lasu mieszanego. Dominującymi gatunkami są sztucznie wprowadzona sosna i naturalne: świerk i brzoza. Najcenniejszym zbiorowiskiem jest borealna świerczyna na torfach. W dolinach rzek występują łąki (12% obszaru) a na obrzeżach lasu pola uprawne (43% powierzchni ostoi). W lasach występuje bogata fauna. W ostatnich latach zarejestrowano spadek liczebności łosi. W lasach stale bytuje ponad 10 wilków. Pojawia się też ryś. Pospolite są kuny, lisy, jenoty i borsuki. W rzekach występują wydry i bobry. Na terenach bagiennych gniazdują żurawie (jedna z ważniejszych ostoi - do 3000 osobników), a w lesie 1 para bielika. Ostoja to równie istotne miejsce występowania orlika krzykliwego, jarząbka, dzięcioła średniego i białogrzbietego i derkacza. Spotyka się też bociany czarne i rybołowy. Stwierdzono tu występowanie 27 gatunków ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej (w tym 12 lęgowych) i 11 gatunków ptaków cennych i zagrożonych.

Dane uaktualniono w 2009 roku.
Interpretacja turystyczna :

Obszar Lasy Skaliskie leży w pobliżu granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Dojazd koleją do Węgorzewa, a następnie PKS lub indywidualnie drogą nr 650 Węgorzewo - Gołdap, 50 km na wschód do miejscowości Banie Mazurskie. O atrakcyjności turystycznej obszaru decydują jego walory przyrodnicze. Ostoja leży w Obszarze Chronionego Krajobrazu województwa warmińsko - mazurskiego Na terenie Lasów Skaliskich chronione są ostoje bobrów i miejsca gniazdowania ptaków. Na terenie gminy Banie Mazurskie, w okolicy lasów istnieje wiele zabytków architektury takich jak: kościoły z XVI-XVII wieku, dziewiętnastowieczna piramida w Rapie, grobowiec w Zakałczu oraz dwory i pałace, w tym zespół pałacowy w Mieduniszkach z XVIII wieku, przykłady architektury wiejskiej, w tym cmentarze sprzed 1945 roku i pozostałości po I i II wojnie światowej (armaty, czołgi, samoloty, broń, niewypały itp.). Swoistą atrakcją krajoznawczą jest Kanał Brożajcki, który został wykopany w 1733. W latach 1844-1850 w Lasach Skaliskich przeprowadzono prace melioracyjne, wykopano m.in. kanał dopływowy, przy pomocy którego osuszono jez. Miryt, obecnie bagno Minta. Aktualnie na Kanale znajdują się różnego typu urządzenia hydrotechniczne: śluzy, stopnie wodne i elektrownia wodna w miejscowości Brożajcie. Na terenie Lasów Skaliskich rozwija się turystyka piesza (po wyznaczonych szlakach), rowerowa, samochodowa, konna i wodna, w tym spływy kajakowe Gołdapą i Węgorapą - rzekami o charakterze górskich potoków i wędkarstwo. Puszcza słynie z bogactwa płodów leśnych. W siedzibie gminy działa zespół wokalny "Mazurskie Banieczki". Turyści mogą korzystać z noclegów w Węgorzewie i usług gospodarstw agroturystycznych.

Zagrozenia :

Najpoważniejszym zagrożeniem jest nieekologiczna gospodarka leśna, w tym zręby zupełne, szczególnie wycinanie starych drzewostanów, zabudowa hydrotechniczna rzek i jezior, zabudowa letniskowa polan śródleśnych w pobliżu ostoi, składowiska odpadów i intensywna gospodarka rolna, choć niewskazane byłoby również jej zaniechanie.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
bąk     [ptak ]
bielik     [ptak ]
błotniak łąkowy     [ptak ]
błotniak stawowy     [ptak ]
błotniak zbożowy     [ptak ]
bocian biały      [ptak ]
bocian czarny      [ptak ]
brodziec leśny     [ptak ]
derkacz     [ptak ]
dzięcioł białogrzbiety      [ptak ]
dzięcioł czarny     [ptak ]
dzięcioł średni     [ptak ]
dzięcioł zielonosiwy      [ptak ]
gąsiorek     [ptak ]
jarząbek      [ptak ]
kania ruda      [ptak ]
kobczyk     [ptak ]
lelek     [ptak ]
lerka     [ptak ]
muchołówka mała      [ptak ]
orlik krzykliwy      [ptak ]
siewka złota     [ptak ]
sowa błotna     [ptak ]
trzmielojad     [ptak ]
włochatka     [ptak ]
zimorodek     [ptak ]
żuraw     [ptak ]

Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 7/9, 10-575 Olsztyn
tel. (89) 523 23 78, fax (89) 523 24 05
e-mail: sekretariat.olsztyn@rdos.gov.pl, http://olsztyn.rdos.gov.pl/

Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej
ul.Staromiejska 1, 10-017 Olsztyn
tel.: (89) 535-35-66, fax: (89) 535-35-66

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
http://bip.warmia.mazury.pl/urzad_marszalkowski/
Departament Turystyki
10-562 Olsztyn, ul. Emilii Plater 1
tel.: (89) 521 94 50; fax.: (89) 521 94 59
e-mail: dt@warmia.mazury.pl

Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna
ul. Staromiejska 1, Olsztyn
tel.: (89) 53 53 565, 53 53 567, fax.: (89) 53 53 566
e-mail: wcit@warmia.mazury.pl, www: http://www.warmia-mazury-rot.pl

Urzędy Gmin Burdy, Banie Mazurskie

Zakład Ornitologii PAN, Gdańsk

Oddział PTTK w Giżycku



GMINY
,
Budry,
Banie Mazurskie,
Banie Mazurskie,
Budry,