NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Lasy Łukowskie

Powierzchnia : 11488.4 ha
Kod obszaru : PLB060010
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia)
Status obszaru :
obszar wyznaczony [Rozporządzeniem Ministra Środowiska]
Opis :

Jest to obszar położony na Równinie Łukowskiej, w środkowej części Niziny Północnopodlaskiej. Ostoja jest usytuowana między dopływami Bugu, Krzny Południowej, Krzny Północnej, Muchawki oraz Kostrzynia. Obszar Lasy Łukowskie stanowi duży i zwarty drzewostan pokrywający lekko falistą równinę sandrową, gdzie wykształciły się siedliska borowe. Najcenniejszym elementem ostoi, pod względem przyrodniczym są bory mieszane z jodłą. Poza tym znajdują się tu siedliska borów sosnowych suchych i wilgotnych, w miejscach żyźniejszych występują łęgi i roślinność bagienna. W okolicy Łukowa są cztery skupienia jodły. Największe z nich, znajdujące się w uroczyskach Jata i Topór zostały objęte ochroną rezerwatową. Lasy Łukowskie stanowią ostoję dla co najmniej 16 gatunków ptaków wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej, a trzy spośród nich zostały wymienione w Polskiej Czerwonej Księdze, jako gatunki zagrożone. Jest to ostoja dla takich gatunków ptaków jak: bocian czarny i biały, trzmielojad, bielik, orlik krzykliwy, żuraw, uszatka błotna, dzięcioł czarny i średni, lerka, świergotek polny, jarzębatka, muchołówka mała, gąsiorek, ortolan, lelek. Liczebność tego ostatniego gatunku kwalifikuje Lasy Łukowskie do międzynarodowej ostoi ptaków. Na terenie Lasów Łukowskich znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Jata oraz Topór.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Łuków:
zajazd „Zimna Woda”, Hotel Grochowski, Hotel Miś, Hotel Korona, Zajazd „Skrzetuski”, puby i restauracje, na terenie rezerwatu pomnik polsko-radzieckich partyzantów, pomnik partyzantów Armii Krajowej, Rezerwat Jata leży w Lasach Łukowskich, około 10 km na zachód od Łukowa na północ od linii kolejowej Łuków-Pilawa. Najlepiej zacząć spacer od wsi Żdżary, można dojechać z Garwolina lub Stoczka Łukowskiego.
Łuków: PTTK Lublin, Centrum Informacji Turystycznej w Lublinie.
Lasy Łukowskie to ostoja usytuowana na terenie województwa lubelskiego, w powiecie łukowskim oraz na terenie województwa mazowieckiego, w powiecie siedleckim. Największym miastem znajdującym się w sąsiedztwie ostoi jest Łuków. Obszar ma korzystne połączenie komunikacyjne. W okolice ostoi można dostać się komunikacją PKP i PKS. W Łukowie zbiega się 6 kierunków dróg krajowych o znaczeniu regionalnym i 5 kierunków linii kolejowych w kierunku Warszawy, Lublina, Terespola, Dęblina, Pilawy. Przez miasto przebiegają następujące szlaki kolejowe: transeuropejska magistrala kolejowa Lizbona - Berlin - Warszawa - Łuków - Brześć - Moskwa - Władywostok, od której w Łukowie odgałęzia się najważniejsza linia tranzytowa w kierunku Skierniewic, omijająca węzeł warszawski. Kolejnym szlakiem kolejowym są linie: Łuków - Częstochowa, Łuków - Pilawa, Łuków - Dęblin, Łuków - Siedlce - Warszawa, Łuków - Terespol, Łuków - Lublin. Miejsca noclegowe znajdują się w zajazdach, szkolnych schroniskach młodzieżowych w Łukowie, Stoczku Łukowskim. Z usług gospodarstw agroturystycznych można skorzystać w gminie Zalesie. Jest to idealne miejsce do spędzania aktywnego wypoczynku. W celu ułatwienia korzystania z walorów jakie oferuje obszar Lasów Łukowskich wybudowano tu nawet 12 parkingów leśnych, 4 miejsca postoju pojazdów oraz 2 miejsca wypoczynku (biwaki). Znajduje się tu szlak turystyczny im. H. Sienkiewicza, po miejscach gdzie żył i tworzył. W rezerwacie Jata została utworzona ścieżka ekologiczno-edukacyjna, o długości 6 km. Jest tu bardzo wiele miejsc zabytkowych, wśród nich zespół folwarczny z 1920 roku, niedaleko miejscowości Wola Mysłowska znajdują się ruiny fortyfikacji z początku XVI wieku. Na terenie lasów znajduje się 5 pomników upamiętniających czyny zbrojne powstania styczniowego oraz II wojny światowej.

formy ochrony przyrody
Łukowski Obszar Chronionego Krajobrazu [ obszar chronionego krajobrazu ],
Jata [ rezerwat przyrody ],
Topór [ rezerwat przyrody ],
Zagrozenia :

Działania, które mogą stanowić zagrożenie dla walorów przyrodniczych obszaru to m.in. zalesianie nieużytków, czy niewłaściwa gospodarka wodna prowadząca do obniżenia poziomu wód gruntowych.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
bocian biały      [ptak ]
bocian czarny      [ptak ]
dzięcioł czarny     [ptak ]
dzięcioł średni     [ptak ]
gąsiorek     [ptak ]
jarzębatka     [ptak ]
lelek     [ptak ]
lerka     [ptak ]
muchołówka mała      [ptak ]
orlik krzykliwy      [ptak ]
ortolan     [ptak ]
sowa błotna     [ptak ]
świergotek polny     [ptak ]
trzmielojad     [ptak ]
żuraw     [ptak ]

Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Warszawa
Nadleśnictwo Łuków, Łuków
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie,
http://www.lublin.rdos.gov.pl, fax: (081) 74 ? 24 ? 330, tel.: (081) 74? 24 ? 312
- Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, ul. M.C. Skłodowskiej 5 p.
107, Lublin, tel.: (81) 532 14 48, fax.: (81) 532 14 48, e-mail:
d.lachowska@wp.pl, strona internetowa: http://www.lrot.pl
-Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej 20-113 Lublin, ul. Jezuicka 1 /3 lubelskie
Tel.: 081 5324412 Fax: (81) 4423556
-Oddział Miejski PTTK w Lublinie 20-111 Lublin, Rynek 8 tel. 081-532-49-42 fax. 081-532-37-58 e-mail: pttklublin@wp.pl, http://www.lublin.pttk.pl/



GMINY
,
Łuków,
Stanin,
Stoczek Łukowski,
Domanice,
Wiśniew,