NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Dolina Dolnej Soły

Powierzchnia : 4023.6 ha
Kod obszaru : PLB120004
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia)
Status obszaru :
obszar wyznaczony [Rozporządzeniem Ministra Środowiska]
Opis :

Ostoja obejmuje kompleks stawów hodowlanych i fragment doliny dolnej Soły od miejscowości Nowa Wieś do przedmieść Oświęcimia. Ze względu na tylko częściowe uregulowanie rzeki Soły w wielu miejscach ma ona charakter typowej, naturalnej rzeki podgórskiej. W niektórych miejscach doliny zachowały się zbiorowiska lasu łęgowego wierzbowo-topolowego, które stanowią szczególną wartość przyrodniczą obszaru. Dolina Dolnej Soły stanowi ostoje dla wielu gatunków ptaków. Zidentyfikowano tu 12 gatunków wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. Wśród nich znajduje się 5 gatunków wymienionych w Polskiej Czerwonej Księdze jako ptaki zagrożone. Jest to jedna z najważniejszych w Polsce ostoi ślepowrona, gatunku, którego liczebność kwalifikuje Dolinę Dolnej Soły do międzynarodowych ostoi ptaków. Poza tym jest to również ostoja takich gatunków ptaków jak: bąk, bączek, bocian biały, błotniak stawowy, kropiatka, zielonka, rybitwa rzeczna, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna, dzięcioł zielonosiwy czy gąsiorek. Najważniejszym siedliskiem dla ptaków są stawy hodowlane, których największe kompleksy są usytuowane pomiędzy Grojcem a Zaborzem. Stawy są porośnięte roślinnością szuwarową, na niektórych usypane są wyspy o trwałej pokrywie roślinnej. Dolina Dolnej Soły okazała się również miejscem sprzyjającym reintrodukcji (ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania) bobra, która realizowana jest tu od 1999 roku.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Dolina Dolnej Soły jest ostoją usytuowaną w województwie małopolskim, na terenie powiatu oświęcimskiego. Obszar jest położony korzystnie pod względem komunikacyjnym. Najbliższym miastem znajdującym się w pobliżu ostoi jest Oświęcim, który leży na skrzyżowaniu tranzytowych ciągów komunikacyjnych, o znaczeniu krajowym i wojewódzkim. Na teren powiatu można dostać się komunikacją PKP dzięki stosunkowo dobrym połączeniom nie tylko krajowym, lecz także międzynarodowym z Wiedniem, Pragą i Bratysławą. W niewielkiej odległości od Oświęcimia znajdują się również dwa największe porty lotnicze w Polsce południowej: Kraków-Balice (ok.55 km) oraz Katowice-Pyrzowice (ok.70 km). Do Oświęcimia blisko jest z Krakowa, Wadowic, Katowic czy Bielska Białej. Można tu dojechać drogą nr 44: Tychy - Oświęcim - Zator - Skawina, drogą nr 933: Chrzanów - Oświęcim - Pszczyna, drogą nr 948: Oświęcim - Kęty. Poza tym, w najbliższej okolicy przebiegają realizowane i planowane do realizacji autostrady A-4 i A-1. Powiat ma bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Można tu skorzystać z hoteli, pensjonatów, schronisk młodzieżowych, domów noclegowych m.in. w Oświęcimiu, Grodzisku, Kętach, Rajsku. W Skidziniu można skorzystać z ofert agroturystycznych, kwater prywatnych. W Wieprzu jest prowadzone gospodarstwo ekologiczne, na terenie którego jest możliwość rozstawienia namiotu, skorzystania z kuchni wegetariańskiej, jazdy na koniku polskim i uczestnictwa w warsztatach pieczenia chleba. Kotlina Oświęcimska to miejsce nadające się idealnie do wycieczek rowerowych. Znajduje się tu szereg tras. Przez Kotlinę Oświęcimską biegnie europejska trasa rowerowa R4 z Wiednia do Odessy oraz Greenway. Na terenie powiatu oświęcimskiego jest wiele miejsc wartych zobaczenia, w tym najczęściej odwiedzane, znajdujące się na obrzeżach Oświęcimia Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. W Oświęcimiu znajduje się również wiele obiektów zabytkowych jak: zamek oświęcimski, centrum Starego Miasta z zabytkowymi kamienicami, synagoga.

Zagrozenia :

Zagrożenie dla wartości przyrodniczej ostoi może stanowić zaprzestanie lub zmiana użytkowania stawów hodowlanych, ingerencja w naturalne zbiorowiska roślinne poprzez usuwanie roślinności szuwarowej i wodnej oraz wysp ze stawów. Zagrożeniem może być także prowadzenie niewłaściwej gospodarki wodnej zmierzającej do uregulowania rzeki Soły, wycinanie zakrzaczeń nadrzecznych, nielegalna i rabunkowa eksploatacja żwiru w korycie Soły.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
bączek     [ptak ]
bąk     [ptak ]
błotniak stawowy     [ptak ]
bocian biały      [ptak ]
dzięcioł zielonosiwy      [ptak ]
gąsiorek     [ptak ]
kropiatka     [ptak ]
rybitwa białowąsa     [ptak ]
rybitwa czarna      [ptak ]
rybitwa zwyczajna (rzeczna)     [ptak ]
ślepowron      [ptak ]
zielonka     [ptak ]

Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie - posiada następujące siedziby:
- 31 - 112 Kraków, ul. Smoleńsk 29-31,
- 33 - 100 Tarnów, al. Solidarności 5-9,
- 33 - 340 Stary Sącz, ul. Daszyńskiego 3
Sekretariat: ul. Smoleńsk 29-31, 31-112 Kraków, 012 619 81 20 begin_of_the_skype_highlighting              012 619 81 20      end_of_the_skype_highlighting, 012 619 81 21, fax 012 619 81 22
adres do korespondencji: ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków.
Strona internetowa RDOŚ: http://krakow.rdos.gov.pl e-mail: echr@malopolska.uw.gov.pl

Małopolska Organizacja Turystyczna, ul. Św. Krzyża 14, 31-028 Kraków (do korespondencji)
ul. Westerplatte 15, 31-033 Kraków (siedziba)
Tel.: (12) 421 16 04, 421 15 36, Fax.: (12) 421 16 04, biuro@mot.krakow.pl, www.mot.krakow.pl

Miejski Punkt Informacji Turystycznej w Oświęcimiu



GMINY
,
Oświęcim m.,
Oświęcim,
Brzeszcze,
Osiek,
Kęty,
Wilamowice,