NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Masyw Chełmca

Powierzchnia : 378.5 ha
Kod obszaru : PLH020057
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej
Propozycje zmian :
Proponowana przez Ministerstwo Środowiska zmiana zasięgu obszaru (powiększenie do 1450,2 ha) i zmiana kodu obszaru na: PLH02_45.
Opis :

Ostoja obejmuje szczytowe partie masywu Chełmca. Ostoja w całości porośnięta jest lasami liściastymi. Na północnych stokach utworzyły się (w wyniku intensywnego wietrzenia skał porfirowych) rumowiska i piargi, które porośnięte są jaworzynami i żyzną buczyną. Chełmiec jest reliktem dawnego wulkanizmu (nagromadzona tuż pod powierzchnią ziemi lawa zastygając utworzyła stożek, który dziś stanowi trzon masywu).
O szczególnym znaczeniu przyrodniczym omawianego obszaru świadczy fakt, iż odnotowano tutaj występowanie trzech siedlisk wymienionym w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej (wszystkie o znakomitym zachowaniu): kwaśne buczyny, jaworzyny i lasy klonowo-lipowe na stokach i zboczach oraz Żyzne buczyny. Ostoja ma szczególne znacznie dla zachowania jaworzyn miesięcznicowych w Sudetach (znajduje się tutaj 10% jej znanego areału). Ponadto, jest to bardzo ważny obszar dla zachowania pełnej zmienności żyznych buczyn Sudeckich. Obszar jest też istotny dla ochrony ptaków – notuje się tu aż 5 gatunków Załącznika I Dyrektywy Ptasiej.

Dane uaktualniono w 2009 roku.

Interpretacja turystyczna :

Masyw Chełmca położony jest w południowej części Województwa Dolnośląskiego, w obrębie Sudetów Środkowych (w ich części zwanej Górami Wałbrzyskimi). Najwyższym wzniesieniem jest Chełmiec (869 m n.p.m.), należący do masywu Chełmca. Jest to obszar położony niedaleko przejścia granicznego Golińsk-Mezimesti.
Dojazd: do ostoi jest dogodny dojazd komunikacją PKP. Do Wałbrzycha dojedziemy z kierunków Wrocław, Jelenia Góra /Szklarska Poręba, Węgliniec/ Gdynia, Warszawa, Katowice, Poznań, Szczecin. Do Boguszowa-Gorc są połączenia z Jeleniej Góry, Wrocławia, Szklarskiej Poręby, Poznania Głównego. Jednak ilość połączeń do Wałbrzycha jest znacznie większa.
Chełmiec położony jest w obrębie trzech miast: Wałbrzycha, Boguszowa-Gorców i Szczawna, co powoduje iż jest to bardzo łatwo dostępna dla turystów „miejska” góra. To właśnie bliskość aglomeracji, oraz zróżnicowana topografia i bogactwo gatunkowe lasów sprawiają, że obszar ostoi jest doskonałym miejscem wypoczynku. Ze wszystkich okolicznych miast na szczyt prowadzą szlaki, przy czym najkrótszy z nich (zielony) prowadzi z miejscowości Boguszów-Gorce (75 minut), rozpoczynając się przy stacji kolejowej. Z tej samej miejscowości pójść można szlakiem niebieskim (jest on jednak nieco dłuższy – jego przejście zajmuje 90 minut) rozpoczynając swoją wędrówkę z przystanku autobusowego. Pozostałe szlaki prowadzą z: Lubomina (zielony, czas przejścia 80 minut), Wałbrzycha – osiedle Biały Kamień (żółty, czas przejścia 90 minut) oraz Szczawna Zdroju (niebieski, 120 minut).
Malownicze położenie, niedalekie sąsiedztwo Gór Kamiennych i Sowich, zabytki oraz obiekty rekreacyjne sprawiają, iż jest to doskonałe miejsce dla uprawiania różnych form turystyki i rekreacji przez cały rok. Wytyczono wiele szlaków turystycznych, którymi dojść można nie tylko na szczyty okolicznych pasm górskich, ale również do punktów widokowych, miejsc pamięci i pomników przyrody.
Jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy jazdy konnej skorzystać mogą z usług Państwowego Stada Ogierów Książ, w okolicach Wałbrzycha znajduje się ośrodek sportów paralotniarskich (Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej). W okresie zimowym istnieje możliwość skorzystania z usług sieci wyciągów narciarskich
Miejscem wartym zwiedzenia jest ponadto Zamek Książ.
Noclegi: Najlepszym zapleczem gastronomicznym oraz bazą noclegową dysponuje Wałbrzych. Na terenie tego miasta do dyspozycji turystów oddano 610 miejsc noclegowych, z czego najwięcej (150) w hotelu Maria. W Boguszowie-Gorcach skorzystać można z usług Domu Wycieczkowego Radar (48 miejsc noclegowych).
Dolnośląska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. Igielnej 13 we Wrocławiu. Można zajrzeć na stronę internetową Organizacji: www.dot.org.pl lub w razie konkretnych pytań skontaktować się mailowo: dot@dot.org.pl.
Lokalne Organizacje Turystyczne znajdują się w Dzierżonowie, Trzebnicy, Kłodzku, Szklarskiej Porębie, Kudowie Zdroju, Karpaczu, Ząbkowicach, Lądku Zdroju.

Zagrozenia :

Zagrożenie dla tego terenu stanowić mogą inwestycje związane z zagospodarowaniem północno-wschodniego stoku (w Szczawnie Zdroju) oraz przekształcenie kopuły Chełmca w centrum narciarskie

Siedliska
kwaśne buczyny (Luzulo-Fagenion),
żyzne buczyny (Dentario glandulosae-Fagenion, Galio odorati-Fagenion),
jaworzyny i lasy klonowo-lipowe na stokach i zboczach (Tilio plathyphyllis-Acerion pseudoplatani)* ,
Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
dzięcioł czarny     [ptak ]
dzięcioł zielonosiwy      [ptak ]
muchołówka mała      [ptak ]
puchacz     [ptak ]
sóweczka     [ptak ]
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu
Plac Powstańców Warszawy 1, 50-951 Wrocław
rdossekr@duw.pl, http://wroclaw.rdos.gov.pl

Dolnośląska Organizacja Turystyczna
ul. Igielna 13, 50-117 Wrocław
Tel.: (71) 344 11 09, Fax.: (71) 341 79 92
dot@dot.org.pl, http://www.dot.org.pl

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu, Nadleśnictwo Wałbrzych

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu:
http://www.walbrzych.pttk.pl/, poczta@walbrzych.pttk.pl, odzial@pttk.walbrzych.pl

Urząd Miejski w Wałbrzychu
http://www.um.walbrzych.pl/strony/turystyka_info.htm
http://www.um.walbrzych.pl/, um@um.walbrzych.pl

Strony Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia informatycznego i Politechnicznego w Opolu:
http://www.wodip.opole.pl/~pkulczycki/pasma.htm http://www.wodip.opole.pl/~pkulczycki/pasma.htm

Serwis gory.com.pl:
http://www.gory.com.pl/pasmagorskie/gory_walbrzyskie.php
http://www.gory.com.pl/pasmagorskie/gory_walbrzyskie.php

Serwis swiatpodrozy.pl:
http://www.swiatpodrozy.pl/a.php?id=326

Dolnośląski Przeewodnik Turystyczny:
http://www.dolnyslask.regional.pl/index.php?gmina=Boguszów-Gorce

Boguszów-Gorce:
http://www.boguszow-gorce.eu



GMINY
Boguszów-Gorce,
Szczawno-Zdrój,