NATURA 2000 a turystyka - PORTAL INFORMACYJNO - EDUKACYJNY


obrazek
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU


 

Gliniska

Powierzchnia : 16.6 ha
Kod obszaru : PLH060006
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Status obszaru :
obszar zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej
Opis :

Obszar obejmuje rezerwat o powierzchni 34 ha w rejonie chełmsko-zamojskim, w województwie lubelskim. Teren ten położony jest w północno wschodniej części jednostki geologiczno-morfologicznej zwanej Wierzchowiną Grabowiecką, stanowiąc część Wyżyny Lubelskiej o nazwie Działy Grabowieckie. Jest to pasmowy układ wzgórz pokryty w większości lessem, którego podatność na erozje, sprzyja urozmaiceniu rzeźby tego obszaru. Rezerwat położony jest na wale ziemnym o stromych zboczach. Od południa graniczy z polami, łąkami suchymi, a także na znacznej długości z łąkami podmokłymi. Od zachodu przylegają do rezerwatu podmokłe łąki ze źródliskiem i wąskim ciekiem wodnym, a od strony północnej rezerwat graniczy z polami uprawnymi, poprzecinanymi skarpami i uskokami. Rezerwat przyrody Gliniska stanowi jeden z nielicznych w Europie rezerwatów faunistycznych. Jego utworzenie ma na celu ochronę kolonii susła perełkowanego, która w latach 1993-1994 wyginęła. Ponadto, rezerwat Gliniska jest jednym z nielicznych w Polsce miejsc stwierdzenia tchórza stepowego. Bogata jest tu fauna kserotermofilnych owadów.

Dane zaktualizowano w 2009 r.

Interpretacja turystyczna :

Uchanie:
zabytkowy Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, Zajazd, spichlerz, leśniczówka pamiątki Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego, We Władzinie znajduje się dworek, Przegląd Piosenki Żółnierskiej i Partyzanckiej w Uchaniach.
Uchanie: PTTK Zamość, Centrum Informacji Turystycznej Zamość.
Ostoja położona jest we wsi Gliniska w gminie Uchanie, w powiecie hrubieszowskim. Dojazd do rezerwatu nie sprawia większego kłopotu. Najpierw najlepiej dojechać do miejscowości Uchanie, położonej w pobliżu takich miejscowości jak: Krasnystaw, Hrubieszów, Zamość, Chełm, a następnie udać się drogą lokalną z Uchania do Gliniska. Na terenie powiatu hrubieszowskiego znajduje się wiele cennych obiektów przyrodniczo-krajobrazowych, do których należą parki podworskie z pałacami i dworkami z przełomu XIX i XX wieku, zabytki architektury sakralnej - kościoły i cerkwie oraz drzewa - pomniki przyrody. Kresowe położenie ziemi hrubieszowskiej sprawiło, że katolickie kościoły sąsiadują tu z prawosławnymi cerkwiami, a żydowskie macewy z unickimi nagrobkami. Znamienne dla hrubieszowskiego krajobrazu są cerkwie grekokatolickie oraz XIX-wieczne kapliczki drewniane, które można podziwiać m.in. w Uchaniach i Gliniskach. W Uchaniach, można zobaczyć najcenniejszy zabytek sakralny powiatu hrubieszowskiego, zabytek klasy "0"- kościół rzymskokatolicki p.w. Wniebowzięcia NMP, wybudowany w XVI wieku z inicjatywy biskupa Jakuba Uchańskiego. W powiecie hrubieszowskim zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe, również doskonale jest zorganizowana baza agroturystyczna a właściciele tworzących ją kwater zrzeszeni są w Powiatowym Centrum- Stowarzyszenie Agroturystyki z siedzibą w Horodle. Nadzór nad rezerwatem sprawuje Wspólnota wsi Gliniska.
Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna mieści się przy ul. M.C. Skłodowskiej 5 p. 107 w Lublinie. Lokalne organizacje turystyczne można odwiedzić w Nałęczowie, Włodawie, Dęblinie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie.

formy ochrony przyrody
Gliniska [ rezerwat przyrody ],
Zagrozenia :

Głównymi przyczynami wymierania kolonii susła perełkowanego są radykalne przeobrażenia ich siedlisk. Stąd też głównymi zagrożeniami ostoi są zmiany form użytkowania gruntów: ich zaorywanie, zabudowywanie, eksploatacja i zalesianie, a przede wszystkim zaniechanie lub ograniczenie wypasu bydła i zarastanie pastwisk. Wałęsające się psy i koty również mogą stwarzać zagrożenie dla żyjących tu zwierząt.

Ważne dla Europy gatunki zwierząt (z Zał. II Dyr. siedliskawej i z Zał. I Dyr. Ptasiej, w tym gatunki priorytetowe):
suseł perełkowany *     [ssak]
Obszar biogeograficzny : kontynentalny
Instytucje, w których można uzyskać informacje o obszarze::

- Wspólnota wsi Gliniska. 22-351 Gliniska, p-ta Łopiennik Górny.
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie,
http://www.lublin.rdos.gov.pl, fax: (081) 74 ? 24 ? 330, tel.: (081) 74? 24 ? 312
- Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna,
ul. M.C. Skłodowskiej 5 p.107, Lublin, tel.: (81) 532 14 48, fax.: (81) 532 14 48, e-mail:
d.lachowska@wp.pl, strona internetowa: http://www.lrot.pl
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ul. Wawelska 52/54 00-922 Warszawa
- Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze BORT - 0/ Zamość , 22-400 Zamość ,
ul. Staszica 31 tel. (084) 639 31 43 , tel/fax 0-84/ 638 56 87 http://www.zamosc.pttk.pl/ ,
e-mail: pttk.zamosc@pro.onet.pl
- Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej Rynek Wielki 13 - Ratusz tel. 0-84/ 639 22 92, tel/fax 0-84 627 08 13 e-mail: zoit@osir.zamosc.plwww.zoit.zamosc.pl



GMINY
Uchanie,